Twenty Sixteen - en to ar translation catalogue (64 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
ar: Twenty Sixteen هو خطوة تحديثية للتخطيط الأكثر شعبية على الووردبريس — الترويسة الأفقية مع شريط جانبي إختياري مثالي للمدونات والمواقع. هناك خيارات لتخصيص الألوان مع تجميعات إفتراضية جميلة من الألوان المُمتعة،  تخطيط شبكي متمدد ومتناغم يستخدم أسلوب الموبايل-أولاً وإهتمام فائق بأدق التفاصيل. Twenty Sixteen سيجعل موقعك يبدو متألقًا وجميلاً في كل مكان.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ar: تحرير<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ar: متابعة قراءة<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
ar: أحمر

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ar: رأي واحد على &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
en: Search
ar: بحث

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ar: بحث &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
ar: البحث عن:

en: Footer Primary Menu
ar: القائمة الأساسية في التذييل

en: Footer Social Links Menu
ar: قائمة الروابط الإجتماعية في التذييل

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ar: أضف الودجات هنا لتظهر في الشريط الجانبي.

en: Featured
ar: المميز

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ar: يبدو أننا لم نعثر على ما تطلب. لعل استعمال البحث قد يساعد.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ar: عذرا، لا يوجد شيء يتطابق مع كلمات البحث التي استعملتها، المرجو المحاولة من جديد باستعمال كلمات مفتاحية أخرى.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ar: هل أنت على استعداد لنشر مقالتك الأولى؟ <a href="%1$s">ابدأ من هنا</a>.

en: Nothing Found
ar: لم يتم العثور على نتائج

en: View all posts by %s
ar: مشاهدة كل المقالات بواسطة %s

en: Author:
ar: الكاتب:

en: Previous post:
ar: المقالة السابقة:

en: Next post:
ar: المقالة التالية:

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Search Results for: %s
ar: نتائج البحث عن: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
ar: الوسوم

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
ar: التصنيفات

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
ar: نُشرت في

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ar: اترك تعليقًا <span class="screen-reader-text"> على %s</span>

[ctx: Used before post format.]
en: Format
ar: البنية

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
ar: الكاتب

en: Yellow
ar: أصفر

en: Gray
ar: رمادي

en: Dark
ar: داكن

en: Secondary Text Color
ar: لون النص الثانوي

en: Default
ar: إفتراضي

en: Main Text Color
ar: لون النص الرئيسي

en: Page Background Color
ar: لون خلفية الصفحة

en: Link Color
ar: لون الرابط

en: Base Color Scheme
ar: نظام الألوان الأساسي

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ar: Twenty Sixteen يتطلب نسخة الووردبريس 4.4 على الأقل. أنت تستخدم النسخة %s. يرجى الترقية والمحاولة مرة أخرى.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
ar: <span class="meta-nav">نُشرت على</span><span class="post-title">%title</span>

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ar: الحجم الكامل

en: Pages:
ar: الصفحات:

en: Next Image
ar: الصورة التالية

en: Previous Image
ar: الصورة السابقة

en: Menu
ar: القائمة

en: Skip to content
ar: التجاوز إلى المحتوى

en: collapse child menu
ar: طي القائمة الفرعية

en: expand child menu
ar: توسيع القائمة الفرعية

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ar: off

en: Content Bottom 2
ar: أسفل المحتوى 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
ar: تظهر أسفل محتوى الصفحات والمقالات.

en: Content Bottom 1
ar: أسفل المحتوى 1

en: Sidebar
ar: الشريط الجانبي

en: Social Links Menu
ar: قائمة الروابط الإجتماعية

en: Primary Menu
ar: القائمة الأساسية

en: Proudly powered by %s
ar: مدعوم بواسطة %s

en: Comments are closed.
ar: التعليقات مغلقة.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[0]: لا رأي على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[1]: رأي واحد على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[2]: رأيان على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[3]: %1$s آراء على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[4]: %1$s رأي على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[5]: %1$s رأي على &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Page
ar: الصفحة

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ar: يبدو أنه لم يتم إيجاد شيء في هذا المكان. ربما تريد البحث؟

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ar: عذراً! لايمكن العثور على تلك الصفحة.

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
ar: فريق الووردبريس
