Twenty Ten - en to da translation catalogue (77 entries)

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
da: Tilføj widgets her som skal være i din sidebar

en: An optional secondary widget area, displays below the primary widget area in your sidebar.
da: Et valgfrit sekundært widget område, vises under det primære widget område i din sidebar.

en: An optional widget area for your site footer.
da: Et valgfrit widget område til din sides footer.

note: Template Name of the plugin/theme
en: One column, no sidebar
da: En kolonne, ingen sidebar

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
da[0]: Dette galleri indeholder <a %1$s>%2$s billede</a>.
da[1]: Dette galleri indeholder <a %1$s>%2$s billeder</a>.

en: View Galleries
da: Se gallerier

note: Description of the plugin/theme
en: The 2010 theme for WordPress is stylish, customizable, simple, and readable -- make it yours with a custom menu, header image, and background. Twenty Ten supports six widgetized areas (two in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes stylesheets for print and the admin Visual Editor, special styles for posts in the "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional one-column page template that removes the sidebar.
da: WordPress' 2010 tema har stil, kan tilpasses, er simpelt og læsevenligt. Du kan gøre det til dit helt eget tema med egne menuer, topbillede og baggrund. Twenty Ten giver mulighed for seks widgetområder (to i sidebaren, fire i footeren) og fremhævede billeder (miniaturer til galleriindlæg og egne topbilleder for indlæg og sider). Det inkluderer stylesheets for udskrivning og den visuelle editor i kontrolpanelet, specielle styles for indlæg i kategorierne "sidebemærkninger" og "galleri", og har mulighed for en sideskabelon med én kolonne, som fjerner sidebaren.

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
da: <span class="%1$s">Udgivet i</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
da: <span class="%1$s">Udgivet den</span> %2$s <span class="meta-sep">af</span> %3$s

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
da: <span class="%1$s">Tagget</span> %2$s

en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
da: Bogmærk <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalinket</a>.

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da: Vis alle indlæg af %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
da: <span class="meta-nav">&larr;</span> Ældre kommentarer

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da: Nyere kommentarer <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Primary Navigation
da: Primær navigation

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
da: Beklager, men der blev ikke fundet noget i arkivet. Måske vil en søgning hjælpe dig til at finde et relevant indlæg.

en: Full size is %s pixels
da: Fuld størrelse er %s pixels

en: %s <span class="says">says:</span>
da: %s <span class="says">skriver:</span>

en: <span class="%1$s">By</span> %2$s
da: <span class="%1$s">Af</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Published</span> %2$s
da: <span class="%1$s">Udgivet</span> %2$s

en: Link to full-size image
da: Link til billedet i fuld størrelse

en: Author Archives: %s
da: Forfatterarkiv: %s

en: Proudly powered by %s.
da: Drevet af %s.

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
da: Dette indlæg blev udgivet i %1$s. Bogmærk <a href="%3$s" title="Permalink til %4$s" rel="bookmark">permalinket</a>.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
da: Dette indlæg blev udgivet i %1$s og tagget %2$s. Bogmærk <a href="%3$s" title="Permalink til %4$s" rel="bookmark">permalinket</a>.

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
da[0]: En kommentar til %2$s
da[1]: %1$s kommentarer til %2$s

[ctx: gallery category slug]
en: gallery
da: galleri

[ctx: asides category slug]
en: asides
da: Sidebemærkninger

en: Secondary Widget Area
da: Sekundære widget-område

en: Second Footer Widget Area
da: Andet footer widget-område

en: Third Footer Widget Area
da: Tredje widget-område i footeren

en: Primary Widget Area
da: Primær widget-område i footeren

en: Fourth Footer Widget Area
da: Fjerde widget-område i footeren

en: First Footer Widget Area
da: Første widget-område i footeren

en: Not Found
da: Ikke fundet

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
da: Undskyld, siden kunne ikke findes. Måske kan en søgning hjælpe.

en: Daily Archives: <span>%s</span>
da: Dagsarkiv: <span>%s</span>

en: Monthly Archives: <span>%s</span>
da: Månedsarkiv: <span>%s</span>

en: Yearly Archives: <span>%s</span>
da: Årsarkiv: <span>%s</span>

en: Blog Archives
da: Blogarkiv

en: Return to %s
da: Tilbage til %s

en: View all posts by %s
da: Vis alle indlæg af %s

en: Edit
da: Rediger

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da: Læs resten <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
da: Sider:

en: About %s
da: Om %s

en: Category Archives: %s
da: Kategoriarkiv: %s

en: Comments are closed.
da: Der er lukket for kommentarer.

en: Semantic Personal Publishing Platform
da: Personlig semantisk publiceringsplatform

note: translators: header image description
en: Berries
da: Bær

note: translators: header image description
en: Cherry Blossoms
da: Kirsebærblomster

note: translators: header image description
en: Concave
da: Konkav

note: translators: header image description
en: Fern
da: Bregner

note: translators: header image description
en: Forest Floor
da: Skovbund

note: translators: header image description
en: Inkwell
da: Blækhus

note: translators: header image description
en: Path
da: Sti

note: translators: header image description
en: Sunset
da: Solnedgang

en: Page %s
da: Side %s

en: Your comment is awaiting moderation.
da: Din kommentar afventer godkendelse.

en: (Edit)
da: (Rediger)

en: Skip to content
da: Hop til indhold

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
da: <span class="meta-nav">&larr;</span> Ældre indlæg

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da: Nyere indlæg <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Permalink to %s
da: Permalink til %s

en: View posts in the Gallery category
da: Vis indlæg i kategorien gallerier

en: More Galleries
da: Flere gallerier

en: Leave a comment
da: Skriv en kommentar

en: 1 Comment
da: En kommentar

en: % Comments
da: % kommentarer

en: Search Results for: %s
da: Søgeresultater for: %s

en: Nothing Found
da: Intet fundet

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
da: Intet matchede dine søgekriterier. Prøv igen med nogle andre søgeord.

en: Archives
da: Arkiver

en: Tag Archives: %s
da: Tag-arkiv: %s

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
da: holdet bag WordPress

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
da: Dette indlæg er beskyttet med kodeord. Skriv kodeordet for at se eventuelle kommentarer.

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
da: %1$s kl. %2$s
