Twenty Ten - en to ja translation catalogue (78 entries)

en: An optional secondary widget area, displays below the primary widget area in your sidebar.
ja: サイドバーのメインウィジェットエリアの下に表示される2つめのオプションウィジェットエリア。

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ja: サイドバーに表示されるウィジェットを追加できます。

en: An optional widget area for your site footer.
ja: サイトフッター用のオプションウィジェットエリア。

note: Template Name of the plugin/theme
en: One column, no sidebar
ja: 1カラム、サイドバーなし

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
ja: Y年

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
ja: Y年n月

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
ja[0]: このギャラリーには<a %1$s>%2$s枚の写真</a>が含まれています。

en: View Galleries
ja: ギャラリーを表示

note: Description of the plugin/theme
en: The 2010 theme for WordPress is stylish, customizable, simple, and readable -- make it yours with a custom menu, header image, and background. Twenty Ten supports six widgetized areas (two in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes stylesheets for print and the admin Visual Editor, special styles for posts in the "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional one-column page template that removes the sidebar.
ja: 2010年版の WordPress テーマ「Twenty Ten」は、スタイリッシュで、カスタマイズ可能で、簡潔で、読みやすいデザインです。カスタムメニュー、ヘッダー画像、背景をあなたなりにアレンジしてみてください。Twenty Ten テーマでは6つのウィジェットエリア (サイドバーに2つ、フッターに4つ) と、アイキャッチ画像 (ギャラリー投稿のサムネイルと、投稿やページのカスタムヘッダー画像) に対応しています。印刷用、管理画面のビジュアルエディター用、アサイドおよびギャラリーカテゴリー用のスタイルシートが用意されています。また、サイドバーを取り去った1カラムページのテンプレートもあります。

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
ja: <span class="%1$s">タグ:</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
ja: <span class="%1$s">カテゴリー:</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
ja: <span class="%1$s">投稿日:</span> %2$s <span class="meta-sep">作成者:</span> %3$s

en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 古いコメント

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 新しいコメント <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: %s の投稿をすべて表示 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Primary Navigation
ja: メインナビゲーション

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
ja: リクエストされたアーカイブには何も見つかりませんでした。検索すれば関連投稿が見つかるかもしれません。

en: <span class="%1$s">By</span> %2$s
ja: <span class="%1$s">投稿者:</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Published</span> %2$s
ja: <span class="%1$s">公開日:</span> %2$s

en: Link to full-size image
ja: フルサイズ画像へのリンク

en: Full size is %s pixels
ja: フルサイズ: %sピクセル

en: %s <span class="says">says:</span>
ja: %s <span class="says">のコメント:</span>

en: Author Archives: %s
ja: 投稿者「%s」のアーカイブ

en: Pingback:
ja: ピンバック:

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: カテゴリー: %1$s タグ: %2$s <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: カテゴリー: %1$s <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
ja[0]: %2$s への%1$s件のフィードバック

en: Primary Widget Area
ja: ウィジェットエリア1

en: Secondary Widget Area
ja: ウィジェットエリア2

en: First Footer Widget Area
ja: フッターウィジェットエリア 1

en: Fourth Footer Widget Area
ja: フッターウィジェットエリア 4

en: Second Footer Widget Area
ja: フッターウィジェットエリア 2

en: Third Footer Widget Area
ja: フッターウィジェットエリア 3

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
ja: リクエストされたページが存在しません。検索で見つかるかもしれません。

en: Daily Archives: <span>%s</span>
ja: 日別アーカイブ: <span>%s</span>

en: Monthly Archives: <span>%s</span>
ja: 月別アーカイブ: <span>%s</span>

en: Yearly Archives: <span>%s</span>
ja: 年別アーカイブ: <span>%s</span>

en: Blog Archives
ja: ブログアーカイブ

en: Return to %s
ja: %s に戻る

en: View all posts by %s
ja: %s の投稿をすべて表示

en: Edit
ja: 編集

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 続きを読む <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
ja: ページ:

en: About %s
ja: %s の紹介

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ja: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを表示するにはパスワードを入力してください。

en: Semantic Personal Publishing Platform
ja: セマンティックなパブリッシングツール

note: translators: header image description
en: Berries
ja: ベリー

note: translators: header image description
en: Cherry Blossoms
ja: 桜

note: translators: header image description
en: Concave
ja: 凹面

note: translators: header image description
en: Fern
ja: シダ

note: translators: header image description
en: Forest Floor
ja: フォレスト・フロア

note: translators: header image description
en: Inkwell
ja: インクウェル

note: translators: header image description
en: Path
ja: パス

en: Page %s
ja: ページ %s

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
ja: %1$s %2$s

en: (Edit)
ja: (編集)

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 新しい投稿 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Permalink to %s
ja: %s へのパーマリンク

en: More Galleries
ja: その他のギャラリー

en: 1 Comment
ja: 1件のコメント

en: % Comments
ja: %件のコメント

en: Search Results for: %s
ja: 検索結果: %s

en: Nothing Found
ja: 見つかりません

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
ja: ご指定の検索条件に合う投稿がありませんでした。他のキーワードでもう一度検索してみてください。

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Meta
ja: メタ情報

note: #-#-#-#-#  twentyten.pot (Twenty Ten 1.8)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: http://wordpress.org/
ja: http://ja.wordpress.org/

en: View posts in the Gallery category
ja: ギャラリーカテゴリーの投稿を表示

en: Category Archives: %s
ja: 「%s」カテゴリーアーカイブ

note: translators: header image description
en: Sunset
ja: サンセット

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 以前の投稿

en: Skip to content
ja: コンテンツへスキップ

en: Tag Archives: %s
ja: 「%s」タグアーカイブ

en: Leave a comment
ja: コメントする

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは承認待ちです。

en: Comments are closed.
ja: コメントは停止中です。
